Skip to content

625 Surf AveBeachwood, NJ 08722

Built 1965

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Aug 11, 2005

Property Information

Block1.09
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,248
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,300
38%
Improvement Value:$133,700
62%
Total Assessment$216,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,273+6.0%
2024$5,921+6.8%
2023$5,543+1.4%
2022$5,467+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 12965, Page 569

Property Built

Built

Year Built: 1965