Skip to content

645 Leeward AveBeachwood, NJ 08722

Built 1966

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 12, 1996

Property Information

Block1.10
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,066
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
47%
Improvement Value:$89,400
53%
Total Assessment$169,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,919+5.9%
2024$4,643+6.8%
2023$4,347+1.4%
2022$4,288+4.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1966