Skip to content

600 Surf AveBeachwood, NJ 08722

Built 1960

Last Sale Date
Dec 2, 2024

Property Information

Block1.10
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings2
ZoningRB
Sq Footage1,248
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,300
31%
Improvement Value:$161,000
69%
Total Assessment$233,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,775+5.9%
2024$6,395+6.8%
2023$5,986+1.4%
2022$5,905+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960