Skip to content

624 Leeward AveBeachwood, NJ 08722

Built 1963

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 30, 2020

Property Information

Block1.11
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,863
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,000
34%
Improvement Value:$148,100
66%
Total Assessment$223,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,479+5.9%
2024$6,115+6.8%
2023$5,725+1.4%
2022$5,647+11.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$130,000

From:

To:

Sq Ft1,863DeedBook 17143, Page 1012Recorded6/12/2018

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft1,863DeedBook 15585, Page 410Recorded7/16/2013

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 11146, Page 538

Property Built

Built

Year Built: 1963