Skip to content

600 Leeward AveBeachwood, NJ 08722

Built 1963

Last Sale Price
$372,000
Last Sale Date
May 17, 2023

Property Information

Block1.11
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,654
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
38%
Improvement Value:$136,500
62%
Total Assessment$221,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,432+5.9%
2024$6,071+6.8%
2023$5,684+1.4%
2022$5,606+4.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$372,000
Sq Ft1,654DeedBook 19486, Page 1905Recorded9/15/2023

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 12024, Page 1581

Property Built

Built

Year Built: 1963