Skip to content

544 Leeward AveBeachwood, NJ 08722

Built 1970

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Jun 7, 2004

Property Information

Block1.14
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,044
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
43%
Improvement Value:$99,500
57%
Total Assessment$174,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,067+5.9%
2024$4,783+6.8%
2023$4,478+1.4%
2022$4,417+4.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 12117, Page 967

Property Sale

SaleMulti
$98,500
DeedBook 5738, Page 995

Property Sale

SaleMulti
$42,300
DeedBook 4407, Page 399

Property Built

Built

Year Built: 1970