Skip to content

513 Leeward AveBeachwood, NJ 08722

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 1, 1996

Property Information

Block1.15
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description3SF
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage2,913
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
35%
Improvement Value:$174,000
65%
Total Assessment$269,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,812+5.9%
2024$7,373+6.8%
2023$6,903+1.4%
2022$6,808+4.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1955