Skip to content

552 Ship AveBeachwood, NJ 08722

Built 1950

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Mar 15, 2002

Property Information

Block1.20
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,601
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
43%
Improvement Value:$99,400
57%
Total Assessment$174,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,065+6.0%
2024$4,780+6.8%
2023$4,475+1.4%
2022$4,414+4.8%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$50,000
DeedBook 4801, Page 149

Property Built

Built

Year Built: 1950