Skip to content

516 Anchor AveBeachwood, NJ 08722

Built 1971

Last Sale Price
$89,000
Last Sale Date
Jul 15, 1986

Property Information

Block1.24
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,926
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
38%
Improvement Value:$121,000
62%
Total Assessment$196,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,692+5.9%
2024$5,372+6.8%
2023$5,029+1.4%
2022$4,961+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$89,000
DeedBook 4442, Page 964

Property Built

Built

Year Built: 1971