Skip to content

98 Bowline StBeachwood, NJ 08722

Built 1996

Last Sale Price
$269,500
Last Sale Date
Oct 13, 2017

Property Information

Block1.25
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16.5
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,755
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,300
33%
Improvement Value:$153,700
67%
Total Assessment$229,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,650+5.9%
2024$6,277+6.8%
2023$5,876+1.4%
2022$5,796+4.8%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$269,500

From:

To:

Sq Ft1,755DeedBook 16909, Page 1921Recorded10/19/2017

Property Sale

Sale
$232,000

From:

To:

Sq Ft1,755DeedBook 15780, Page 1486Recorded4/10/2014

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

Sq Ft1,755DeedBook 15635, Page 1491Recorded9/10/2013

Property Sale

Sale
$329,900
DeedBook 13738, Page 1699

Property Sale

SaleMulti
$96,000
DeedBook 5405, Page 87

Property Built

Built

Year Built: 1996