Skip to content

408 Leeward AveBeachwood, NJ 08722

Built 1977

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Oct 29, 2020

Property Information

Block1.25
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,736
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
30%
Improvement Value:$194,400
70%
Total Assessment$279,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,114+5.9%
2024$7,658+6.8%
2023$7,169+1.4%
2022$7,072+4.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$380,000
Sq Ft1,736DeedBook 18268, Page 1321Recorded1/20/2021

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Built

Built

Year Built: 1977