Skip to content

436 Surf AveBeachwood, NJ 08722

Built 1980

Last Sale Price
$212,000
Last Sale Date
Jan 13, 2014

Property Information

Block1.26
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,518
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,300
33%
Improvement Value:$148,200
67%
Total Assessment$220,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,403+5.9%
2024$6,044+6.8%
2023$5,658+1.4%
2022$5,581+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$212,000

From:

To:

Sq Ft1,518DeedBook 15730, Page 340Recorded1/21/2014

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 4913, Page 584

Property Built

Built

Year Built: 1980