Skip to content

433 Ensign AveBeachwood, NJ 08722

Built 1994

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 20, 2010

Property Information

Block1.28
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16.5
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage2,284
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
23%
Improvement Value:$290,900
77%
Total Assessment$375,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,916+5.9%
2024$10,303+6.8%
2023$9,646+1.4%
2022$9,514+4.8%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$32,500
DeedBook 5141, Page 798

Property Built

Built

Year Built: 1994