Skip to content

433 Halliard AveBeachwood, NJ 08722

Built 1950

Last Sale Date
Mar 3, 2023

Property Information

Block1.29
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage864
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
53%
Improvement Value:$71,100
47%
Total Assessment$151,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,388+5.9%
2024$4,142+6.8%
2023$3,877+1.4%
2022$3,824+4.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 10509, Page 940

Property Sale

SaleMulti
$89,000
DeedBook 5523, Page 199

Property Sale

SaleMulti
$84,900
DeedBook 5127, Page 983

Property Sale

SaleMulti
$36,000
DeedBook 4031, Page 750

Property Built

Built

Year Built: 1950