Skip to content

413 Halliard AveBeachwood, NJ 08722

Built 1965

Last Sale Price
$182,900
Last Sale Date
Sep 26, 2017

Property Information

Block1.29
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage960
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
52%
Improvement Value:$77,400
48%
Total Assessment$162,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,716+5.9%
2024$4,451+6.8%
2023$4,167+1.4%
2022$4,110+4.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$182,900

From:

To:

Sq Ft960DeedBook 16892, Page 221Recorded10/4/2017

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 15391, Page 825

Property Sale

Sale
$91,200
DeedBook 5486, Page 209

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 4773, Page 274

Property Built

Built

Year Built: 1965