Skip to content

420 Tiller AveBeachwood, NJ 08722

Built 1957

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 10, 2022

Property Information

Block1.29
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,536
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
34%
Improvement Value:$166,300
66%
Total Assessment$251,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,298+6.0%
2024$6,888+6.8%
2023$6,448+6.2%
2022$6,074+4.8%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$91,000
DeedBook 5463, Page 398

Property Built

Built

Year Built: 1957