Skip to content

352 Leeward AveBeachwood, NJ 08722

Built 1950

Last Sale Price
$284,000
Last Sale Date
Apr 6, 2022

Property Information

Block1.30
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage824
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,900
47%
Improvement Value:$84,700
53%
Total Assessment$160,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,664+6.0%
2024$4,402+6.8%
2023$4,121+8.0%
2022$3,815+21.9%
Property History

Property Sale

Sale
$284,000
Sq Ft824DeedBook 18991, Page 1798Recorded4/13/2022

Property Sale

Sale
$222,500

From:

To:

Sq Ft824DeedBook 18030, Page 1793Recorded8/31/2020

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 14998, Page 1676

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 14640, Page 26

Property Built

Built

Year Built: 1950