Skip to content

340 Surf AveBeachwood, NJ 08722

Built 1988

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 4, 2023

Property Information

Block1.31
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,246
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,300
40%
Improvement Value:$116,000
60%
Total Assessment$193,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,613+5.9%
2024$5,298+6.8%
2023$4,960+1.4%
2022$4,892+4.8%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$116,000
DeedBook 4817, Page 79

Property Built

Built

Year Built: 1988

Property Sale

SaleMulti
$1,000
DeedBook 4619, Page 1