Skip to content

321 Leeward AveBeachwood, NJ 08722

Built 1983

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 30, 2004

Property Information

Block1.31
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,952
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
32%
Improvement Value:$178,400
68%
Total Assessment$263,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,649+5.9%
2024$7,220+6.8%
2023$6,759+1.4%
2022$6,667+4.8%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$37,000
DeedBook 4764, Page 350

Property Built

Built

Year Built: 1983