Skip to content

316 Surf AveBeachwood, NJ 08722

Built 1982

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Apr 18, 2024

Property Information

Block1.31
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,250
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,300
35%
Improvement Value:$132,800
65%
Total Assessment$205,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,956+5.9%
2024$5,622+6.8%
2023$5,263+1.4%
2022$5,191+6.5%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000
Sq Ft1,250DeedBook 19679, Page 574Recorded5/10/2024

Property Sale

Sale
$4,800
DeedBook 4051, Page 6

Property Built

Built

Year Built: 1982