Skip to content

341 Surf AveBeachwood, NJ 08722

Built 1978

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Mar 30, 2005

Property Information

Block1.32
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,256
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,300
45%
Improvement Value:$98,800
55%
Total Assessment$181,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,259+5.9%
2024$4,964+6.8%
2023$4,647+1.4%
2022$4,584+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 12550, Page 1344

Property Sale

SaleMulti
$100,000
DeedBook 4983, Page 523

Property Built

Built

Year Built: 1978