Skip to content

333 Surf AveBeachwood, NJ 08722

Built 2002

Last Sale Price
$149,900
Last Sale Date
Jan 31, 2002

Property Information

Block1.32
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page5

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,668
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,300
31%
Improvement Value:$163,300
69%
Total Assessment$235,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,592+6.2%
2024$6,208+7.1%
2023$5,796+1.4%
2022$5,713+5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$149,900
DeedBook 10718, Page 1149

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

SaleMulti
$25,000
DeedBook 5758, Page 505

Property Sale

SaleMulti
$22,500
DeedBook 5314, Page 662