Skip to content

321 Surf AveBeachwood, NJ 08722

Built 1958

Last Sale Price
$269,900
Last Sale Date
Jun 10, 2021

Property Information

Block1.32
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,215
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,300
50%
Improvement Value:$93,000
50%
Total Assessment$185,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,381+5.9%
2024$5,079+12.7%
2023$4,505+1.5%
2022$4,440+5.1%
Property History

Property Sale

Sale
$269,900
Sq Ft1,215DeedBook 18591, Page 670Recorded7/21/2021

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 10201, Page 593

Property Built

Built

Year Built: 1958