Skip to content

316 Tiller AveBeachwood, NJ 08722

Built 1930

Last Sale Price
$248,000
Last Sale Date
Jan 28, 2020

Property Information

Block1.34
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,260
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
41%
Improvement Value:$107,900
59%
Total Assessment$182,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,311+5.9%
2024$5,013+6.8%
2023$4,693+1.4%
2022$4,629+4.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$248,000
Sq Ft1,260DeedBook 17777, Page 809Recorded2/5/2020

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 13032, Page 1808

Property Sale

Sale
$97,000
DeedBook 10021, Page 1842

Property Built

Built

Year Built: 1930