Skip to content

75 Shell StBeachwood, NJ 08722

Built 1998

Last Sale Price
$268,900
Last Sale Date
Aug 7, 2008

Property Information

Block1.37
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,826
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
29%
Improvement Value:$187,800
71%
Total Assessment$262,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,632+6.0%
2024$7,203+6.8%
2023$6,743+1.4%
2022$6,651+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$268,900
DeedBook 14094, Page 721

Property Sale

SaleMulti
$148,000
DeedBook 5728, Page 447

Property Sale

SaleMulti
$138,500
DeedBook 5603, Page 169

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

SaleMulti
$28,000
DeedBook 5528, Page 497