Skip to content

59 Shell StBeachwood, NJ 08722

Built 1945

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 6, 2025

Property Information

Block1.41
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,756
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$85,000
40%
Improvement Value:$127,500
60%
Total Assessment$212,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,171+5.9%
2024$5,825+6.8%
2023$5,453+1.4%
2022$5,378+4.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$459,000
Sq Ft1,756DeedBook 19931, Page 1957Recorded2/19/2025

Property Sale

Sale
$98,087
DeedBook 15308, Page 1183

Property Sale

SaleMulti
$89,801
DeedBook 5742, Page 35

Property Built

Built

Year Built: 1945