Skip to content

444 Anchor AveBeachwood, NJ 08722

Built 1963

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 15, 2002

Property Information

Block1.42
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page7

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,418
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
41%
Improvement Value:$122,400
59%
Total Assessment$207,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,023+5.9%
2024$5,685+6.8%
2023$5,322+1.4%
2022$5,249+4.8%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$114,900
DeedBook 10450, Page 819

Property Sale

SaleMulti
$112,000
DeedBook 4558, Page 977

Property Built

Built

Year Built: 1963