Skip to content

417 Spar AveBeachwood, NJ 08722

Built 1950

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
May 13, 2004

Property Information

Block1.42
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page7

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,272
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
47%
Improvement Value:$84,500
53%
Total Assessment$159,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,382+6.3%
2024$4,122+7.3%
2023$3,843+1.5%
2022$3,787+5.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 12082, Page 1218

Property Sale

SaleMulti
$195,000
DeedBook 11605, Page 1585

Property Sale

SaleMulti
$41,000
DeedBook 4389, Page 349

Property Built

Built

Year Built: 1950