Skip to content

333 Beach AveBeachwood, NJ 08722

Built 2001

Last Sale Price
$293,000
Last Sale Date
May 25, 2012

Property Information

Block1.44
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage2,618
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
23%
Improvement Value:$248,900
77%
Total Assessment$323,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,406+5.9%
2024$8,878+6.8%
2023$8,311+1.4%
2022$8,198+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$293,000
DeedBook 15213, Page 1919

Property Sale

SaleMulti
$198,000
DeedBook 10306, Page 631

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

SaleMulti
$30,000
DeedBook 10026, Page 560