Skip to content

301 Beachwood BlvdBeachwood, NJ 08722

Built 1951

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Nov 20, 2008

Property Information

Block1.46
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,326
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
43%
Improvement Value:$99,400
57%
Total Assessment$174,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,065+6.0%
2024$4,780+6.8%
2023$4,475+1.4%
2022$4,414+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 14160, Page 1800

Property Built

Built

Year Built: 1951