Skip to content

63 Wave StBeachwood, NJ 08722

Built 1955

Last Sale Price
$287,500
Last Sale Date
Jul 17, 2019

Property Information

Block1.46
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,344
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
35%
Improvement Value:$139,400
65%
Total Assessment$214,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,226+5.9%
2024$5,877+6.8%
2023$5,502+1.4%
2022$5,426+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$287,500
Sq Ft1,344DeedBook 17554, Page 443Recorded7/31/2019

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

Sq Ft1,344DeedBook 17281, Page 1541Recorded10/26/2018

Property Sale

SaleMulti
$80,000
DeedBook 5206, Page 197

Property Built

Built

Year Built: 1955