Skip to content

352 Anchor AveBeachwood, NJ 08722

Built 1948

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Dec 2, 2020

Property Information

Block1.48
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page7

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,669
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
38%
Improvement Value:$122,300
62%
Total Assessment$197,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,730+6.0%
2024$5,408+6.8%
2023$5,063+1.4%
2022$4,994+4.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$255,000
Sq Ft1,669DeedBook 18277, Page 217Recorded1/25/2021

Property Sale

Sale
$224,000

From:

To:

Sq Ft1,669DeedBook 15697, Page 1173Recorded12/2/2013

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 10903, Page 279

Property Built

Built

Year Built: 1948