Skip to content

317 Spar AveBeachwood, NJ 08722

Built 2005

Last Sale Price
$389,900
Last Sale Date
Nov 22, 2005

Property Information

Block1.48
Lot5.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page7

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage2,418
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
24%
Improvement Value:$237,400
76%
Total Assessment$312,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,072+5.9%
2024$8,563+6.8%
2023$8,016+1.4%
2022$7,907+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$389,900
DeedBook 12947, Page 1524

Property Built

Built

Year Built: 2005