Skip to content

301 Spar AveBeachwood, NJ 08722

Built 1946

Owner
---
Last Sale Price
$380,500
Last Sale Date
Nov 21, 2024

Property Information

Block1.48
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page7

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,605
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,000
42%
Improvement Value:$103,500
58%
Total Assessment$178,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,934+6.3%
2024$4,643+7.2%
2023$4,330+1.5%
2022$4,268+5.1%
Property History

Property Sale

Sale
$380,500
Sq Ft1,605DeedBook 19875, Page 206Recorded12/13/2024

Property Built

Built

Year Built: 1946