Skip to content

240 Tiller AveBeachwood, NJ 08722

Built 1940

Last Sale Price
$167,500
Last Sale Date
Feb 13, 2018

Property Information

Block1.52
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage936
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,500
48%
Improvement Value:$79,600
52%
Total Assessment$153,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,446+5.9%
2024$4,196+6.8%
2023$3,929+1.4%
2022$3,875+4.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$167,500

From:

To:

Sq Ft936DeedBook 17030, Page 753Recorded2/20/2018

Property Built

Built

Year Built: 1940