Skip to content

239 Beach AveBeachwood, NJ 08722

Built 1925

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Oct 30, 2024

Property Information

Block1.54
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage572
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
58%
Improvement Value:$54,900
42%
Total Assessment$129,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,772+5.9%
2024$3,561+6.8%
2023$3,333+1.4%
2022$3,288+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000
Sq Ft572DeedBook 19852, Page 1143Recorded11/19/2024

Property Sale

Sale
$89,000
DeedBook 5379, Page 200

Property Sale

SaleMulti
$50,000
DeedBook 5261, Page 179

Property Built

Built

Year Built: 1925