Skip to content

249 Ship AveBeachwood, NJ 08722

Built 1920

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Feb 7, 2007

Property Information

Block1.55
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,412
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
44%
Improvement Value:$101,000
56%
Total Assessment$181,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,256+5.9%
2024$4,961+6.8%
2023$4,644+1.4%
2022$4,581+4.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 13572, Page 23

Property Built

Built

Year Built: 1920