Skip to content

66 Wave StBeachwood, NJ 08722

Built 1950

Last Sale Price
$129,000
Last Sale Date
Dec 31, 2014

Property Information

Block1.56
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage980
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
53%
Improvement Value:$65,500
47%
Total Assessment$140,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,080+5.9%
2024$3,851+6.8%
2023$3,605+1.4%
2022$3,556+4.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$129,000

From:

To:

Sq Ft980DeedBook 15980, Page 569Recorded1/8/2015

Property Built

Built

Year Built: 1950