Skip to content

239 Beachwood BlvdBeachwood, NJ 08722

Built 1940

Last Sale Price
$107,000
Last Sale Date
Nov 26, 2008

Property Information

Block1.56
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage830
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
55%
Improvement Value:$60,400
45%
Total Assessment$135,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,932+5.9%
2024$3,711+6.8%
2023$3,474+1.4%
2022$3,427+4.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$107,000
DeedBook 14166, Page 1555

Property Sale

SaleMulti
$79,350
DeedBook 10541, Page 202

Property Built

Built

Year Built: 1940