Skip to content

227 Beachwood BlvdBeachwood, NJ 08722

Built 1920

Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
Jan 18, 2022

Property Information

Block1.56
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings2
ZoningRB
Sq Footage2,214
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
37%
Improvement Value:$142,200
63%
Total Assessment$227,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,598+5.9%
2024$6,228+6.8%
2023$5,830+1.4%
2022$5,750+4.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$485,000
Sq Ft2,214DeedBook 18880, Page 20Recorded1/25/2022

Property Built

Built

Year Built: 1920