Skip to content

1053 Anchor AveBeachwood, NJ 08722

Built 1972

Last Sale Price
$275,600
Last Sale Date
Sep 9, 2019

Property Information

Block10.01
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,716
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
34%
Improvement Value:$145,600
66%
Total Assessment$220,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,406+5.9%
2024$6,047+6.8%
2023$5,661+1.4%
2022$5,583+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$275,600
Sq Ft1,716DeedBook 17609, Page 1313Recorded9/17/2019

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 15349, Page 627

Property Built

Built

Year Built: 1972