Skip to content

1000 Cable AveBeachwood, NJ 08722

Built 2001

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Jul 19, 2017

Property Information

Block10.01
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page17

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage2,838
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
23%
Improvement Value:$277,200
77%
Total Assessment$362,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,518+5.9%
2024$9,928+6.8%
2023$9,294+1.4%
2022$9,167+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft2,838DeedBook 16824, Page 884Recorded8/3/2017

Property Sale

Sale
$417,000
DeedBook 12790, Page 86

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

SaleMulti
$38,000
DeedBook 5609, Page 1