Skip to content

1025 Cable AveBeachwood, NJ 08722

Built 1974

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
May 7, 2003

Property Information

Block10.02
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,628
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
35%
Improvement Value:$156,900
65%
Total Assessment$241,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,025+6.0%
2024$6,630+6.8%
2023$6,207+1.4%
2022$6,122+4.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 11422, Page 304

Property Sale

SaleMulti
$119,900
DeedBook 4586, Page 802

Property Built

Built

Year Built: 1974