Skip to content

1045 Neptune AveBeachwood, NJ 08722

Built 1970

Last Sale Date
May 1, 2001

Property Information

Block10.04
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,377
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
37%
Improvement Value:$126,200
63%
Total Assessment$201,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,843+5.9%
2024$5,515+6.8%
2023$5,163+1.4%
2022$5,092+4.8%
Property History
Sales1Foreclosures1

Foreclosure Case F-043210-13

Defaulted
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Default Judgment

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 10382, Page 841

Property Built

Built

Year Built: 1970