Skip to content

1052 Pacific AveBeachwood, NJ 08722

Built 1973

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Feb 24, 2016

Property Information

Block10.06
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,808
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
37%
Improvement Value:$127,700
63%
Total Assessment$202,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,886+5.9%
2024$5,556+6.8%
2023$5,201+1.4%
2022$5,130+4.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft1,808DeedBook 16326, Page 1920Recorded2/29/2016

Property Sale

Sale
$146,000

From:

To:

Sq Ft1,808DeedBook 16165, Page 888Recorded8/18/2015

Property Sale

SaleMulti
$109,000
DeedBook 5486, Page 217

Property Built

Built

Year Built: 1973