Skip to content

900 Pacific AveBeachwood, NJ 08722

Built 1985

Last Sale Price
$369,000
Last Sale Date
Dec 12, 2023

Property Information

Block10.07
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,275
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
44%
Improvement Value:$95,400
56%
Total Assessment$170,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,948+5.9%
2024$4,671+6.8%
2023$4,372+1.4%
2022$4,313+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$369,000
Sq Ft1,275DeedBook 19577, Page 641Recorded1/8/2024

Property Built

Built

Year Built: 1985