Skip to content

924 Mermaid AveBeachwood, NJ 08722

Built 1993

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Dec 30, 2021

Property Information

Block10.09
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,644
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
37%
Improvement Value:$129,900
63%
Total Assessment$204,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,950+5.9%
2024$5,616+6.8%
2023$5,258+1.4%
2022$5,186+4.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$330,000
Sq Ft1,644DeedBook 18860, Page 380Recorded1/11/2022

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 14942, Page 298

Property Sale

Sale
$139,500
DeedBook 10223, Page 1746

Property Sale

SaleMulti
$116,000
DeedBook 5104, Page 229

Property Built

Built

Year Built: 1993