Skip to content

917 Neptune AveBeachwood, NJ 08722

Built 1981

Last Sale Price
$223,000
Last Sale Date
Sep 11, 2014

Property Information

Block10.09
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,640
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
39%
Improvement Value:$117,400
61%
Total Assessment$192,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,587+5.9%
2024$5,274+6.8%
2023$4,937+1.4%
2022$4,870+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$223,000

From:

To:

Sq Ft1,640DeedBook 15895, Page 1816Recorded9/17/2014

Property Sale

Sale
$239,000
DeedBook 14626, Page 1173

Property Sale

Sale
$41,000
DeedBook 3993, Page 41

Property Built

Built

Year Built: 1981