Skip to content

936 Neptune AveBeachwood, NJ 08722

Built 1985

Owner
---
Last Sale Price
$391,000
Last Sale Date
Jan 3, 2025

Property Information

Block10.10
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,108
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,000
46%
Improvement Value:$89,200
54%
Total Assessment$164,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,768+5.9%
2024$4,501+6.8%
2023$4,213+1.4%
2022$4,156+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$391,000
Sq Ft1,108DeedBook 19905, Page 335Recorded1/16/2025

Property Sale

Sale
$212,000

From:

To:

Sq Ft1,108DeedBook 16922, Page 1619Recorded10/31/2017

Property Sale

Sale
$196,000
DeedBook 13451, Page 976

Property Built

Built

Year Built: 1985