Skip to content

900 Ocean AveBeachwood, NJ 08722

Built 1988

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Nov 5, 2021

Property Information

Block10.11
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,334
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
39%
Improvement Value:$117,100
61%
Total Assessment$192,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,579+6.0%
2024$5,265+6.8%
2023$4,929+1.4%
2022$4,862+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000
Sq Ft1,334DeedBook 18777, Page 1583Recorded11/16/2021

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

Sq Ft1,334DeedBook 15970, Page 1089Recorded12/24/2014

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 13888, Page 1102

Property Sale

Sale
$133,000
DeedBook 10513, Page 1404

Property Sale

SaleMulti
$82,000
DeedBook 5105, Page 871

Property Built

Built

Year Built: 1988

Property Sale

SaleMulti
$122,000
DeedBook 4584, Page 669